LC polévka z růžičkové kapusty

  • 600 g růžičková kapusta
  • 900 ml Hovězí vývar nebo voda
  • 1 ks cibule střední
  • 100 ml bílé víno suché
  • 10 g máslo
  • 1/2 lžička sušená majoránka
  • 150 ml smetana na šlehání min. 30 %
  • Vinný ocet
  • muškátový oříšek
  • Sůl
  • pepř
  • 100 g slanina

Kapustičky očistíme, zbavíme případných horních zavadlých lístků, pokud mají tuhý konec, tak jej kousek seřízneme. Opláchneme pod tekoucí vodou. Nejprve oblanšírujeme kapustičky: V hrnci přivedeme k varu vodu, řádně osolíme. Do vroucí vody opatrně vhodíme kapustičky a vaříme „na plný kotel“ asi 12-14 minut. Poté odstavíme z plotny, kapustičky přendáme lžící do cedníku (vodu nevyléváme!) a propláchneme studenou vodou. Přesypeme do jiného hrnce nebo mísy a zalijeme studenou vodou – zastavíme tak var, kapustičky nebudou blátivé.

POLÉVKOVÉM HRNCI se silným dnem rozehřejeme máslo, přidáme cibuli nakrájenou nadrobno a restujeme, až cibule zesklovatí. Přidáme sušenou majoránku, promícháme. Zalijeme vínem, které necháme odpařit. Přilijeme zeleninový vývar. Použila jsem cca ½ vývaru, který mi vzniknul, když jsem blanšírovala růžičkovou kapustu (proto jsem i psala, abyste vývar nevylévali). Zbytek dolévám teplou vodou z konvice. Pokud máte nazbyt domácí masový vývar, vůbec se neostýchejte do polévky jej použít.

Osolíme, opepříme, přivedeme k varu. Pár kapustiček necháme stranou, zbylé vložíme do polévky a vaříme asi 10 minut. Před koncem přilijeme smetanu, promícháme a odstavíme. Ponorným mixérem kapustičky rozmixujeme, až nám vznikne krémovitá polévka. Osolíme, opepříme a dochutíme vinným octem. Jednou dvakrát strouhneme do polévky muškátového oříšku. Slaninu nakrájíme na tenké proužky a osmažíme na trošce sádla dokřupava. Zbylé kapustičky úhledně nakrájíme. Polévku nalijeme na talíř, ozdobíme nakrájenými kapustičkami a posypeme vypraženou slaninou.

 

Růžičková kapusta patří k levným zeleninám především v zimě. Využijte toho, protože někdy může vyjít low carb strava docela draze.

 

Blanšírování kapustiček

Největší tajemství téhle polévky jsou blanšírované kapustičky.

Blanšírování spočívá v krátkém povaření ve vroucí osolené vodě a následném prudkém zchlazení. Hlavičky růžičkové kapusty tak budou měkké na skus, nebudou blátivé ani jinak rozvařené, navíc si zachovají krásnou svěží zelenou barvu. Kapustičky se blanšírují v dostatečně osolené vodě, ta jim propůjčí chuť. Vývar, který vařením kapustiček vznikne, je dost slaný. Proto ho používám do polévky zhruba jen z poloviny, zbytek dolévám většinou vodou. Polévka z kapustiček chutná božsky, dali si všichni v rodině a vůbec nebylo potřeba říkat, že polévka je připravená podle zásad low carb diety.

 

Tipy a rady

Polévka se nezahušťuje jíškou ani jinak upravenou moukou. O zahuštění se postarají hlavičky růžičkové kapusty, které se v polévce rozmixují. Výsledkem je krém ideální polévkové konzistence.

Do polévek dávám smetanu na šlehání, tedy tučnou verzi smetany s obsahem tuku nad 30 %. Zhruba do litru polévky si vystačím s cca 150 ml smetany. Smetanu přidávám až nakonec, zbytečně ji nevařím. Smetany bývají náchylné na vaření, především ty s nižším obsahem tuku (10-15 %) se můžou srazit. Smetana povařit nepotřebuje, stačí v polévce prohřát. K ochucení používám vinný ocet, není tak ostrý jako obyčejný kvasný.